Nízkoenergetický dom

V Ekonomických stavbách máme pre Vás pripravené riešenie, ktoré má zmysel. Vieme, ako postaviť nízkoenergetický dom tak, aby boli úspory väčšie ako náklady na samotnú stavbu.

garant

Jiří Lövy

garant programu Nízkoenergetický dom

info@ekonomicke-stavby.sk

„Budúcnosť patrí tým, ktorí premýšľajú už dnes.“

Úsporné domy znamenajú budúcnosť v oblasti rodinných domov. V ES Vám ponúkame taký dom už dnes. Neustále venujeme veľa úsilia hľadaniu optimálnych a úsporných riešení našich domov. Pracujeme na vývoji domov nízkoenergetických, pasívnych a dokonca úplne energeticky sebestačných. Všetky naše vedomosti sú k dispozícii Vám – klientom ES. Postavte už dnes svoj dom tak, ako sa budú o pár rokov stavať všetky domy. Postavte svoj dom ako nízkoenergetický a ušetrite na prevádzkových nákladoch svojho domu.

Špeciálna skladba materiálov

Nízkoenergetický dom je zjednodušene povedané taký dom, kde je spotreba tepla pri bežnej prevádzke domu zhruba štvrtinová oproti bežným domom. V reči čísiel je NÍZKOENERGETICKÝ DOM taký, kde je tepelná náročnosť nižšia ako 50 kWh/m2 za rok oproti bežným 170 kWh/m2 za rok. V Ekonomických stavbách pri variante NÍZKOENERGETICKÉHO DOMU zvyšujeme všetky tepelné izolácie domu. Prvý dom, ktorý získal tepelný audit, je Ekonomik N14, kde je celková tepelná strata domu na úrovni 5,3 kW.

Nízkoenergetický dom
Nízkoenergetický dom

Efektivita riešenia

Pozor na čisto teoretické riešenie! To boli slová, ktoré nám na cestu za nízkoenergetickým domom pripomenul hlavný finančný analytik. Nie sú dôležité tabuľkové ukazovatele, vždy si presne spočítame, koľko každý klient pri jednotlivých riešeniach ušetrí na mesačnej prevádzke svojho domu. Tieto slová som si neskôr častokrát pripomenul. Zostavenie riešenia nízkoenergetického domu nie je zložité. Zložité je nájsť riešenie, ktoré zodpovedá ekonomickej výhodnosti.

Teda riešenie, kde úspora za energie zaplatí zvýšené náklady nízkoenergetického riešenia a ešte klientovi ušetrí peniaze. Je to prekvapujúce, ale tento jednoduchý predpoklad veľa na Slovensku používaných riešení nenaplňa. Teda zjednodušene: rad “úsporných” riešení stojí viac ako ušetrí. Je teda veľmi dôležité stále starostlivo počítať a sledovať efektivitu a návratnosť.