Podlahové vykurovanie

Podlahové vykurovanie - najvyšší štandard tepla

Je množstvo spôsobov, ktorými môžete rozviesť teplo po svojom dome. Každý spôsob vám prinesie inú úroveň komfortu.

  • lokálne kachle v každej miestnosti
  • krb s rozvodom horúceho vzduchu po celom dome
  • vykurovanie pomocou fúkaného vzduchu (klimatizácia)
  • ústredné vykurovanie pomocou radiátorov v každej miestnosti
  • podlahové vykurovanie pomocou elektrických vykurovacích káblov
  • podlahové teplovodné vykurovanie
obrázek Podlahové vykurovanie

Podlahové teplovodné vykurovanie

Podlahové teplovodné vykurovanie je po celom svete považované za najvyšší štandard, ktorým môžete svoj dom vykurovať.

V zahraničí domy s týmto vysokým štandardom kúrenia obvykle znamenajú o 30% vyššiu cenu ako rovnaké domy osadené nižšou úrovňou kúrenia. Napríklad fúkaným vzduchom.

Podlahové tepolovodné vykurovanie je štandardným prevedením vykurovania všetkých domov ES.

Podlahové teplovodné vykurovanie Vám prinesie skvelý pocit teplej podlahy. Výbornú a presnú distribúciu tepla.

Na rozdiel od iných zdrojov rozvádza teplo po celej ploche miestnosti rovnomerne. Vytvára tak oveľa príjemnejší pocit vyrovnanej teploty v celej miestnosti.

Podlahové vykurovanie taktiež dokáže veľmi presne riadiť rozdielne teploty, ktoré v rôznych častiach domu chcete. Typicky vyššiu teplotu v kúpeľniach a nižšiu v spálňach.

A konečne, podlahové vykurovanie zvyšuje celkovú tepelnú zotrvačnosť domu a opäť tým zvyšuje pohodu života v murovanom dome.

obrázek Podlahové vykurovanie

Najväčšiu a snáď jedinú nevýhodu teplovodného podlahového vykurovania je jeho významne vyššia obstarávacia cena. Pokiaľ na Slovensku staviteľ rodinných domov hľadá úsporu nákladov na úkor budúceho komfortu a spokojnosti zákazníka, zvolí niektorú z alternatív. Každá však znamená značne horšie riešenie.

Alternatívne riešenie

Lokálne kachle v každej miestnosti

To je riešenie, ktoré sa na Slovensku už prakticky nepoužíva. Lacné na prevádzku. Katastrofálne nepohodlné pre nutnosť prikladať na viacerých miestach. A dnes aj problematické pre nutnosť revízie každého komína. Keď viac kachlí znamená viac komínov.

Krb s rozvodom horúceho vzduchu po celom dome

To je už riešenie používané a aj v ES používame niekedy ako druhý zdroj tepla. Ide o teplo lacné. Hodí sa skôr ako druhý zdroj na občasné príjemné zakúrenie. Pokiaľ je to jediný zdroj tepla, nevyhovuje náročnosť na časté prikladanie a vysokú prašnosť. Teplo sa dá rozviesť do každej miestnosti, už však nejdú regulovať presné teploty. Jednoducho ak kúrite, dom rýchlo prekúrite. Pokiaľ nekúrite, čelíte chladu.

Vykurovanie pomocou fúkaného vzduchu (klimatizácia)

Mnohí horší stavitelia majú od roku 2020 problém so svojimi horšími domami splniť nároky energetického štítku. Pomohli si vykurovaním tepelným čerpadlom vzduch/vzduch. Niektorí menej skúsení zákazníci nedokážu rozlišovať medzi druhmi tepelných čerpadiel. Nevedia, že tepelné čerpadlo vzduch/vzduch vlastne znamená vykurovať dom klimatizáciou. Teda veľmi hlúpou technológiou.

Takýto nedobrý staviteľ si vyriešil problém so štítkom a môže ďalej stavať nedobré domy. Zvolil riešenie, ktoré je lacné na obstaranie. A klient má ešte pocit, že dostal tepelné čerpadlo.

Ide však o riešenie nepoctivé a nedobré.

Po celom svete je kúrenie fúkaným vzduchom považované za to najmenej komfortné. Nepraktické a lacné. Domy osadené touto technológiou vykurovania sa predávajú za významne znížené ceny. Len na Slovensku bude zase chvíľku trvať než tento trik niektorých staviteľov prekukneme.

Ústredné vykurovanie pomocou radiátorov v každej miestnosti

To môže byť plnohodnotné riešenie Vášho vykurovania. Zvlášť pokiaľ chcete ušetriť náklady na drahý rozvod podlahového vykurovania, môžu byť radiátory alternatívou. Radiátory prinesú teplo v miestnosti obvykle do miesta najväčšieho ochladzovania. Teda najčastejšie pod okno.

Distribúcia tepla teda nie je rovnomerná po celej miestnosti. Cítite niekde viac tepla a inde menej. Zároveň ide o príjemné sálavé teplo. Na rozdiel od tepla fúkaného, teda o príjemný spôsob vykurovania.

Radiátory potom môžu naraziť na problém veľkých okien. Moderné domy dnes staviame s veľkými oknami. A dať pred veľké okno radiátor sa jednoducho nehodí.

Podlahové vykurovanie pomocou elektrických vykurovacích káblov

Vykurovacie káble v podlahe prinášajú výhodu podlahového vykurovania, avšak za cenu vyšších prevádzkových nákladov. Napriek tomu pri menších domoch a zvlášť v kombinácii s vlastnou fotovoltaickou elektrárňou, môžu byť slušnou alternatívou.

Hlavným dôvodom použitia tejto možnosti sú významne nižšie náklady na obstaranie takého vykurovania. Práve nižšie obstarávacie náklady môžu ospravedlniť neskôr vyššie náklady na prevádzku.

Podlahové teplovodné vykurovanie

Vykurovanie jednoznačne najvyššej úrovne. Vykurovanie, ktoré vám prinesie najlepšie pocity pre život vo vašom dome.

Nízke prevádzkové náklady. Žiadne nároky na údržbu.

A vykurovanie, ktoré Vám v ES do Vášho domu montujeme úplne štandardne a bez príplatku.

obrázek Podlahové vykurovanie