Blog Davida Mencla

article image

Inteligencia domu

O inteligencii domov sa zaujímam už dvadsať rokov. Väčšinu systémov som vyskúšal na vlastnej koži. A dlho som nemohol inteligenciu odporučiť svojim klientom. V posledných rokoch sa však veľa zmenilo a v súčasnosti sa veľa mení.

article image

Pripravte si hypotéku múdro

Dnes si povieme o tom, prečo vás rastúce sadzby nemusia stresovať a pri dobre nastavenej hypotéke vás pravdepodobne ani nezaujímajú. O tom, ako si pripraviť hypotéku, ktorá bude najlepším bankovým produktom vášho života. O tom, ako si hypotéku užiť namiesto paniky z rastúcich úrokových sadzieb.

article image

Alternatívne pozemky

Situácia s pozemkami sa za posledné roky zmenila a bohužiaľ výrazne sa zhoršila. Pripravených, zasieťovaných pozemkov je málo a tým cena pozemkov prudko rastie. Možno Vám tak príde vhodný tento blog o možnosti stavať na alternatívnych pozemkoch, kde siete nie sú.

article image

Prečo preklenovací úver?

Preklenovací úver je naším kľúčom k uvoľneniu bývania pre mladé rodiny. Zároveň je to najdiskutovanejšia téma tých, ktorí žijú preto, aby našli chybu na ES. A ako to už býva, bez základného pochopenia ide často o zbytočné diskusie.

article image

Vykurovať plynom alebo tepelným čerpadlom?

„Mám vykurovať plynom alebo tepelným čerpadlom?“ Pochopiteľne jednoduchá otázka, na ktorú však prekvapivo počujete úplne protichodné odpovede. Ako je možné, že sa rôzni odborníci úplne nezhodujú v tom, čím je lepšie vykurovať? Práve o tom je tento blog.

article image

Iónový dom

Dnes o veľkej radosti, ktorú mi nečakane priniesol skvelý vynález. O domoch, ktoré môžu aktívne zlepšiť naše zdravie. Mám rád pokrok. Ten skutočný, ktorý zlepšuje životy ľudí. Ale zároveň je stavebníctvo oblasťou, ktorá v posledných desaťročiach nezaznamenala veľa pokroku a vynálezov.

article image

Rekuperácia

Nedávno som napísal blog o klimatizácii a bolo to úprimne jednoduché. Klimatizácia je v modernej domácnosti všeobecne zlá vec, preto ten jednoduchý Blog. Existuje niekoľko zásadných nevýhod, ktoré má rozvod klimatizácie spoločné s rozvodom rekuperácie.

article image

Prečo je cesta ES bezpečnejšia?

Ako sa musel cítiť astronóm Galileo, ktorý ako jeden z mála vedel ? Aké to bolo presviedčať tých, ktorí boli z definície podozrievaví voči pokroku ? Aj dnes treba obhajovať pokrokové myšlienky pred tými, ktorí im možno vôbec nerozumejú, ale o to viac ich odmietajú.

article image

Svätý grál Ekonomiek – stavby

Úspech spoločnosti Ekonomiek pramení z mnohých inovatívnych nápadov. Najdôležitejšie z nich možno nájsť v spôsobe, akým organizujeme našu výstavbu. A o svätom grále stavbe domov bude môj dnešný blog. O skutočne výnimočnej úlohe.

article image

Nezávislý dom 2.0

V Ekonomkách sme ukončili ročné testovanie Nezávislého domu a dnes sa s vami môžem podeliť o túto mimoriadnu radosť. Dnes teda hovoríme o tom, či Nezávislý dom naozaj funguje. Je naozaj možné postaviť dom na mieste, kde nie je jediná prípojka?

article image

Šťastný dom. Šťastná kúpeľňa.

Skutočné šťastie v živote neprináša veľký balík peňazí. Poznám príliš veľa veľmi bohatých ľudí, ktorí na to nie sú ani trochu šťastní. Šťastie nespočíva ani v tom, že sa raz za čas tešíme z veľkých vecí, ktoré nám prídu do cesty. Skutočné šťastie pramení zo vzťahov okolo nás, zmysluplnej práce...

article image

Skúsenosti z experimentálnych domov

Je veľký rozdiel medzi obrázkom v časopise a skutočným zážitkom z pobytu. Zážitok z navrhovaného riešenia je najväčšou hodnotou, ktorú architekt/stavebník prináša svojmu klientovi. Zároveň je to však zložka, ktorá je mimoriadne vzácna.

article image

Prečo je hypotéka bezpečný úver?

„Kým hypotéku nesplatíte, dom nie je váš a môžete oň ľahko prísť…. V takomto strachu by som nechcel žiť každý deň….“ Tieto a podobné vety často hovoria ľudia, ktorí si sami nemôžu dovoliť hypotéku. Dobré bývanie neprajú ani iným, a preto radi hovoria o rizikách hypoték.

article image

Prečo nestaviame drevostavby

S touto tematikou som sa chystal napísať článok už dlhšie. Stavbári drevostavieb založili PR agentúru a v časopisoch sa odvtedy objavujú jeden PR článok za druhým. V naprostej väčšine týchto článkov prinášajú informácie, ktoré sú veľmi zavádzajúce, povrchné a nepresné.

article image

Ohlédnutí za rokem 2023

Dovolte mi, milí přátelé mého Blogu, hlubší ohlédnutí za právě končícím rokem 2023. Rokem, který nebyl pro většinu z nás snadným. Rokem, který jsme nakonec zvládli lépe, nežli jsme mohli doufat. A rokem, který se v samém závěru stal pro mne rokem mimořádně smutným.

article image

Efektivita vytápění - Malý dům

Dnes se podíváme na to, čím je výhodné vytápět Váš budoucí dům. A také, zdali se vyplatí fotovoltaika, tepelné čerpadlo, případně rekuperace. A protože šlo o dlouhý text, rozdělil jsem Vám tento na tři samostatné, podle velikosti domů.

article image

Veľká analýza vývoja cien rodinných domov

Dnes sa pozrieme na to, ako sa vyvíjala cena rodinného domu za posledných dvadsať rokov. Ako sa menila cena pozemkov. Tieto údaje porovnáme s priemernou mzdou a s celkovými životnými nákladmi.

article image

Jak financovat dům bez vlastních úspor

Setkávám se občas s nesprávným názorem, že v Česku již není možné 100% financování. Že k financování vlastního bydlení je vždy potřeba vlastních 20% úspor. S tímto omylem přicházejí i lidé jinak vzdělaní s dobrým obecným rozhledem. Pokud se i moudří pletou, pak jde o téma zjevně nepřehledné.

article image

Jak dlouho bude trvat příprava před stavbou?

Minule jsme si podívali o tom, jak dlouho bude trvat stavba Vašeho domu. Dnes se dozvíme, jak dlouho trvá stavbu domu připravit. A jaké vlivy mohou tento čas ovlivnit. Nežli vjede bagr na Váš pozemek. Nežli se začne den za dnem stavba Vašeho domu vylupovat, je třeba odpracovat mnoho hodin práce na přípravách před stavbou.

article image

Jak dlouho bude trvat stavba Vašeho domu?

Někdo se v listopadu rozhodne a v září příštího roku se stěhuje do nového domu. A jiný na svůj vysněný dům čeká třeba tři roky. Tak dnes o tom, jak dlouho se budete na svůj dům těšit Vy. Jak dlouho trvá postavit dům a co vše termíny ovlivní.

article image

Pohľad za horizont zajtrajška

Veľa svojho života venujem premýšľaniu. A často premýšľam o budúcnosti. Umenie vidieť o kúsok ďalej než na zajtra obvykle prináša lepšie rozhodnutia a kvalitnejší život. Ak chcem stavať dobré domy, potrebujem porozumieť tomu, čo nám čas prinesie. Takže ak máte chuť, poďte so mnou zavrieť oči a premýšľať, aký bude náš svet o zajtrajškoch ďalej.

article image

Späť do kľudných vôd

Návrat do pokojných vôd. Začínam písať blogy na objednávku. Tentoraz pre ekonomicky zameraných novinárov o analýze cien za posledných šesť mesiacov. V mojom odbore prišiel čas cenových hier.

article image

Jak ověřit stavitele Vašeho domu

Požádala mne redakce časopisu Můj dům o Blog na přání. “Napište nám Blog o tom, jak ověřit stavitele rodinného domu.“ Žádostem ctihodného časopisu, který utváří můj obor, nelze jinak než vyhovět. Dnes tedy o tom, jak si můžete prověřit svého stavitele, než mu předáte stavbu svého domu. Díl prvý: Hledejte ve výkazech.

article image

Prečo staviam domy – diel druhý

Stavať byty je v porovnaní so stavbou domov neporovnateľne ziskovejšie. Postavíte bytový dom s päťdesiatimi bytmi. Vo veľkomeste je hrubý zisk z jedného bytu milión korún. Postaviť päťdesiat domov je oveľa náročnejšia práca.

article image

Prečo staviam domy – diel prvý

Spýtala sa ma skvelá Hana Filipová: „Prečo nestaviam radšej bytové domy, ako veľkí chlapci v obore?“ Hana je výborná ekonomická novinárka a jej otázka bola logická. Stavať byty prináša oveľa viac zisku. A ja som vlastne nikdy svoje rozhodnutie stavať rodinné domy nevysvetlil.

article image

Jizvy na charakterech zůstanou. Hodnocení roku 2022

Ohlédnutí za rokem 2022 bude pro mne tentokrát méně radostné, než bych sobě, svým kolegům a svým klientům přál. Byl to rok mimořádně těžký. Tak těžký, že stres a smutek prostoupily hluboko do nás.

article image

Kolik opravdu zaplatíte za vytápění svého domu

Jaké náklady na vytápění a ohřev vody mám dnes čekat? Vyplatí se tepelné čerpadlo? Jak se na nákladech projeví fotovoltaika? Jaké jsou rozdíly v nákladech u domů různých izolací? (štítků) Dobré otázky, na které je tak těžké najít relevantní odpovědi. A právě odpovědi na tyto otázky dnešní tématem.

article image

Známe ceny, za které se bude stavět v roce 2023

Díky stovkám hodin práce analytiků a hlavně pak mého skvělého kolegy Martina Kokeše vím to, co mnozí vědět chtějí. Za kolik se bude stavět v roce 2023. A vy čtenáři mého Blogu tuto informaci dostáváte jako úplně prví. A protože můj Blog odebírá i řada novinářů, za pár dní budete podobné informace číst i v tisku.

article image

Proč čtete i negativní komentáře?

Dostanu, občas, od Vás jednoduchou otázku: „Proč můžeme vedle všech těch úspěchů číst také negativní komentáře?“ Miluji možnost jednoduchých odpovědí. Zde to však jednoduše nepůjde. Tak Vám alespoň nabídnu odpověď extrémně otevřenou.

article image

Šest důvodů, proč ceny nemovitostí neklesnou

Ekonomičtí novináři se předhánějí v předpovědích dramatického poklesu cen nemovitostí. Nechme stranou, že někteří tento pokles předpovídají již 10 let. A podívejme se, proč se mýlí dnes. Tak dnes o tom, proč cena Vaší nemovitosti neklesne a naopak dále prudce poroste.

article image

Krb, který bude fungovat a přinese štěstí

Mnozí z Vás se mne ptáte, zdali do nového domu pořídit krb. To je téma o mnoha vrstvách. Tak dnes o tom, proč většina postavených krbů jsou krby špatné. Proč je většina krbů stále vyhaslých. Jak postavit krb dobře. Jak pomocí krbu zlepšit svůj život.

article image

Svoboda rozhodnutí

Zažili jste někdy situaci, kdy se dvě velké skupiny přou a Vy víte, že pravdu nemá žádná z nich? Podobně se cítím v dnešním covidem rozděleném Česku. Dvě velké skupiny plné vzájemné nenávisti. V obou mám přátelé. A přesto vím, že antivaxeři i zastánci povinného očkování se mýlí. Omyl, je to co obě nespojitelné skupiny ve skutečnosti spojuje.

article image

Dosáhnete na svůj vlastní dům?

Jak se mění dostupnost bydlení ve vlastním rodinném domě? Proč nám nepomůže ohlížet se zpět? Kdo si má s řešením pospíšit? A jak se bude dostupnost proměňovat v horizontu dalších let?

article image

Nové energetické štítky, ze kterých nám všem bude hlava bolet

Energetický štítek je povinnou součástí stavebního povolení. A dnes o tom, jak se tato původně skvělá myšlenka, neustálým pozměňováním stala epochální chybou. Skvělá prvá verze štítku Prvá verze energetického štítku byla skvělou myšlenkou.

article image

Těžké časy

Každý obor má někdy své Těžké časy. A je na nás, profesionálech, abychom se s nepřízní doby dokázali vyrovnat. Kdo se zajímáte o stavění domu může Vás oslovit, čím si obor v posledních měsících prošel. Nabízím malé nahlédnutí pod pokličku.

article image

Kdy svůj dům zaplatíte Bitcoinem?

Salvador přijal tento týden Bitcoin jako oficiální státní měnu. Ekonomky jsou výrazně novátorskou společností oboru dnes již v evropském měřítku. Logicky tedy intenzivně přemýšlíme, zdali již nastal čas umožnit lidem zaplatit svůj dům, či měsíční splátku Bitcoinem?

article image

Cenové šílenství

Čekali jsme uklidnění s končící světovou pandemií Covidu 19. Místo uklidnění přišlo cenové šílenství. Naprosté šílenství. Tak dnes o tom, jak se v jednom bodě fantasticky protnuly různé nesouvisející body.

article image

Právo volit

Svět hledá cestu jak učinit možnost volby snazší. Podstatnější však je hledat ve volbě více odpovědnosti a informovanosti. Nežli dostupnost.

article image

Mcely

Když svoji práci děláš dost dlouho. Když o své práci každý den přemýšlíš. Pak máš šanci proniknout hlouběji nežli pronikla většina ostatních. Pak často vidíš, co ostatní nevidí. Vidíš, co není dobře. A pak již stačí jen sebrat odvahu a začít dělat věci správně...

article image

Rozloučení s COVIDem - David Mencl

Doba pandemie COVID-19 je na konci. A já se chtěl ve svém Blogu s tímto časem nečasem rozloučit. Zanechat si vzpomínku. Výstižnou a pro Česko tradiční. Možná Vám to dnes tak ještě nepřijde, leč mizérie pandemií čínským koronavirem končí.

article image

6 důvodů, proč je schválení zákona o ČNB jedna z nejhorších zpráv za posledních deset let

Vážený pane guvernére, vážení páni viceguvernéři, po několika neúspěšných pokusech se Vám včera podařilo zneužít tíživé situace naší země a konečně nechat sami pro sebe schválit zákon, který do Vašich rukou svěřuje nebývalou moc. Je to pro Vás jistě důvod k velké oslavě. A zároveň je to velmi smutná zpráva pro naši zemi. Dovolte mi…

article image

Zvláštní časy. Hodnocení roku 2020

Vše co nás potká nás ovlivní, změní a posune. Těžké časy nás ovlivňují více nežli ty snadné. I velmi zvláštní rok 2020 měl v sobě svůj potenciál nasměrovat naše životy lepším směrem. A o hledání tohoto potenciálu a hodnocení roku 2020 bude tento Blog.

article image

Nenuťte lidem očkování

Mnoho špatného děje se často pod pláštíkem dobra. Pod pláštíkem konání dobra mnozí agitují pro očkování na COVID-19. Tak dnes o tom, proč to nedělat.

article image

Kdy je hypotéka bezpečná a kdy raději počkat

Dnes o tom, pro koho je hypotéka vhodná a kdo by naopak měl s hypotékou raději počkat. Podíváme na vhodnost hypotéky z pohledu příjmů, věku i životní situace. O tom, kdy je hypotéka skvělým služebníkem a kdy naopak špatnou možností bude tento Blog. Hypotéka je po celém světě doslova kouzelným nástrojem pro svoji jednu mimořádnou.

article image

Banky akcelerátory krizí

Těžké dny lépe vyjeví kvalitu každého. Těžké dny sundavají společenské masky a můžeme tak pohlédnout do skutečné tváře sobě i jiným. A já nejsem popravdě nadšený, co nám těžké dny řekly o bankovním systému kolem nás. O tom bude můj dnešní Blog. O tom, že banky krize spíše zhoršují, nežli by pomáhaly krize mírnit.

article image

Deník stavitele 2020 - "Stylová tečka za rokem 2020"

Rok 2020 bude v mnoha ohledech rokem naprosto mimořádným. Možná někoho z Vás bude zajímat jak takto zvláštní rok prožívá stavitel rodinných domů. Jak myšlenky běží v jednotlivých dnech. Jaké jsou reakce na situace, které jsme nikdy před tím neměli možnost řešit. To je Deník stavitele v roce 2020.

article image

Vnímejme souvislosti

Nenápadně, plíživě, přesto podstatně zhoršuje se fungování Česka. Jasně nikdy jsme nedosáhli ideálu výborně fungujícího státu. Žili jsme však v trendu mírného zlepšování správným směrem.

article image

To opravdu těžké je teprve před námi (COVID19)

Proč jsem byl optimistou, když většina byla pesimistická. A proč jsem dnes pesimistou, když většina se stala optimisty. Co můžeme s virem čekat během podzimu a zimy.

article image

Deník stavitele 2020 – "Už to sáhlo i na nás"

Jaké jsou reakce na situace, které jsme nikdy před tím neměli možnost řešit. To je Deník stavitele v roce 2020. 2.8.2020 Už to sáhlo i na nás

article image

Každá mince má dvě strany

Každá mince má dvě strany.  Vždy jsem usiloval o více dostupné bydlení mladých lidí. Zároveň každá myšlenka i veskrze ušlechtilá může se v nesprávných rukou stát škodlivou.

article image

Děkuji děti mé

Dostal jsem od svých dětí krásné přání ke Dni otců. Děti jsou andělé našich životů. Přinášejí do našich životů jemnost, smysl bytí a ty nejhezčí chvíle.

article image

Video o tom jak organizujeme v ES výrobní kapacity

Proč nefungují developerské i zaměstnanecké způsoby stavění ? A jak  tedy organisovat výrobní kapacitu, aby dosahovala kvality vyšší nežli je obvyklé? Tak o tom bude dnes mé video.

article image

Vysvětlení jak funguje záloha 170.000 Kč v ES

Proč vlastně vůbec zálohu ? Kde zálohu platit nemusíte. Kolik Vás bude stát, když nebude možné financování domu ? Proč mají ES nejmenší vstupní zálohu ze všech stavitelů.

article image

Hypotéka po insolvenci

Rozhodli jste se pro druhou šanci, prošli insolvencí a teď byste rádi řešili vlastní bydlení hypotékou. Najednou zjišťujete, že věci jsou jinak, nežli jste původně očekávali. Že dveře bank zůstávají zavřené. Tak dnes Blog, o který mne mnoho z Vás dlouho žádalo. O tom, jaké možnosti financování jsou po skončené insolvenci. Insolvence je malý podfuk...

article image

Lhaní do kapsy nás silnější nečiní

Čtu oslavné články o tom, jak jsme skvěle zvládli pandemii COVID19. Jak jsme skvělí. Tak dnes o tom, že pravda není černobílá. O tom, že temnější tóny nás teprve čekají. O tom, jak lhát si do kapsy nám ničím nepomůže. Chybovat je nevyhnutelné, nevidět chyby je hloupé Dělat chyby je lidské a nevyhnutelné. Pandemie koronaviru...

article image

Šťastná terasa

Dnes o tom nádherném momentu, kdy nám jaro umožní vyndat stůl a židle na terasu a rodinný dům ukáže plnou krásu bydlení. Jarní čas Myslím na to každé jaro. Každé jaro když nadšeně vyndávám svůj zahradní stůl, křesla a na terase své zahrady piji prvou jarní kávu si vždy uvědomím, jak je terasa zásadním prvkem...

article image

Jak dopadá koronavir na stavby rodinných domů

article image

Deník stavitele 2020

Vláda nám situaci mění a aktualizuje několikrát za den. A tak co jsem v pátek napsal již v sobotu ráno bylo trochu jinak. Řeka Vašich dotazů téct nepřestává budu Vám v tomto Blogu vydávat týdenní aktualizace situace. 22.5.2020 První vlna karantény se blíží ke svému konci a je tedy možná čas rekapitulovat. Najít vítěze a...

article image

Křehký je svět řízený politiky

Při každé nové krizi si znovu uvědomím rozdíl mezi státníkem a politikem. Při každé nové krizi si uvědomuji, jak nešťastně křehký je svět, který řídí politici. A je mi smutno za mé děti.  Rozdíl mezi státníkem a politikem je hmatatelný. Politik svá rozhodnutí činí tak, aby se zalíbil voličům. Aby zvýšil svoji popularitu a tím...

article image

COVID 19 a naše práce

Ptáte se mne milí kolegové a já Vám tedy zkusím odpovědět. Tento Blog nepíši vůbec rád. Mnohé dotazy a panika mne však nutí dát Vám odpovědi. Tedy alespoň ty,  které vím. Tedy dnes o tom co COVID 19 bude znamenat pro práci Ekonomek. Je krásný prvý jarní den. Raději bych se věnoval přicházejícímu jaru. Dobře...

article image

Dnes o cestě k prahu vlastního domu

 

article image

Náročný a krásný zároveň rok 2019

Stavět lidem domovy je krásná životní profese. Překonáváte pro své klienty překážky, abyste jim přinesli mimořádné štěstí vlastního domu. Jaký byl pro stavitele rok 2019 o tom bude tento Blog. Materiál je, beru zpět zase není Prvé měsíce roku v nás všech vyvolaly optimistický pocit, že základní stavební materiály budou. Pro každého stavitele na celém…pokračování Náročný a krásný zároveň rok 2019

article image

Jak ze skupiny trollů učinit stádo tažných volů

Současný internet má velké problémy s falešnými příspěvky. Trolling řeší státy i každá velká firma. Snad proto se má přednáška k tématu nekorektní části internetu setkala s mimořádným zájmem. A já tedy plním slib a vydávám k této tento Blog. Tedy dnes o tom, jak využít trolling k prosperitě a růstu vlastní firmy. Předně musím...

article image

V poločase naprosto šťastný

Hned úvodem musím vysvětlit ten poločas. Je mi dnes 47 let a pochopitelně nečekám, že jsem v poločase svých celkových dní. To nejspíše ne. Poločas uvažuji jako polovinu času dospělého. A fotbalovým pohledem vím dobře, že žádný hráč nemá jistotu, že druhý poločas dohraje celý. Každý můžeme dostat červenou kartu, a to i bez varování...

article image

Najděme své vzory

Kým se necháváme ovlivnit, takovým se stáváme člověkem. A národ se nakonec vždy skládá z celkové úrovně jednotlivců. Seděl jsem před rokem a pochopil příčinu zhoršujícího se stavu společnosti. Do médií se každý den derou lidé, kteří nejsou následováníhodní. Mnohé elity národa nebyly obdařeni morálkou dostačující jejich funkcím. Lidé s velkým vlivem a malým charakterem...

article image

Jak je to s překlenovacím úvěrem a s používáním směnek?

Pro ty z Vás, kteří raději koukáte nežli čtete, jsem Blog o směnkách natočil do tradičních odpovědí na Vaše otázky. A přidal nějaké informace o Překlenovacím úvěru ES. Tak se dobře bavte.

article image

Směnka

Mnoho let jsem nerozuměl, proč je směnka v Česku vnímaná o tolik rozličně nežli v Německu, Polsku, Slovenku či Portugalsku. Tolik jinak nežli po celém zbytku světa. A pak mne napadlo s pár lidmi promluvit, abych pochopil, že v Česku směnkám mnozí nerozumí. A kde nerozumíme vidíme z neznalosti démony. Tak dnešní Blog je pro...

article image

Skvělé koupelny III.

Na počátku jsme si všimli, jak luxusní koupelny vycházejí při nákupu v Portugalsku mnohem levněji. Jak i ty nejlepší materiály jsou tam dostupné a stejné v Česku stojí třikrát tolik. Zatoužili jsme najít možnost, jak svým klientům přinést tuto kvalitu za španělskou a portugalskou cenu. Dnešním třetím dílem zakončíme seriál nových úžasných koupelen, které pro…pokračování Skvělé koupelny III.

article image

Odpovědi na Vaše otázky

Dnes odpovědi na otázky: Co je program Test a mohu tímto ověřit svoji možnost hypotéky ? Mám hodně úvěrů pomůžete mi s konsolidací ? Mám možnost vrátit dům, pokud nebudu moci tento splácet?    

article image

Skvělé koupelny II.

Dnes mám pro Vás, milí fanoušci mého Blogu a dobrého bydlení, další tři úžasné koupelny. Mám z tohoto nového projektu mimořádnou radost. Věřím, že potěší i mnohé z Vás. ???? V červnu jsem Vám v tomto Blogu představil novou strategii, kterou v ES přinášíme svým klientům excelentní koupelny za naprosto mimořádné ceny.

article image

Čekání na známky

Jednou ze zvláštností kultury Ekonomek je čekání na známky klientů. Každé tři měsíce přijde den, kdy všichni lidé ES netrpělivě čekají na výsledek dotazování klientů. Výsledná známka je v tu chvíli vším. Určuje, kdo je úspěšný a oslavován. Určuje, na koho se zaměřuje interní audit. A přirozeně určuje, kdo si za dané čtvrtletí odnese odměny…pokračování Čekání na známky

article image

Kávovar je rodu ženského

Máme v ES skvělý kávovar, který Vás umí učinit šťastným skvělou kávou. Umí pokud máte štěstí. Pokud štěstí nemáte, pak přijdete ke kávovaru a ten po Vás žádá nějaký servisní úkon. Já prakticky nikdy štěstí nemám. Jsem tedy zároveň ředitelem a zároveň servisním technikem kávovaru. Doplň vodu. Vyprázdni odpadní nádobu. Doplnit kávové zrno.

article image

Další odpovědi na Vaše dotazy

Tentokrát na: Mám složitý pozemek na kterém nefunguí katalogové projekty. Co s tím? Mám vytápět raději plynem či tepelným čerpadlem ? A na co by David Mencl ve svém domě nikdy nezapomněl? Tak ať jsou Vám odpovědi užitečné.

article image

Skvělé koupelny I.

Vlastní dům přinese mým klientům vždy velkou radost a štěstí. Je mojí prací, aby to štěstí bylo co největší. Proto jsem kdysi najal talentované architekty, aby vytvářeli nádherné domy. Proto jsme v ES pronikli do světa financování, abychom učinili domy více dostupné. A proto se nově zaměřuji na vybavení domu, když chci, aby dům mé…pokračování Skvělé koupelny I.

article image

Spolu to zvládneme

Je mne velkou radostí, že mohu napsat tato slova. Čím déle chodím po světě, čím více jsem měl možností přemýšlet, tím zřetelněji vidím skutečné hodnoty kolem sebe. Je pro mne skvělé být obklopený lidmi, kteří vnímají pohled na svět podobně. A z těchto spojených energií vznikla nová úžasná myšlenka pomoci těm nejvíce potřebným.

article image

Odpovědi na Vaše otázky

  Dnes odpovědi na otázky: Lze získat hypotéku, když využívám daňový paušál ? Mohu k získání hypotéky využít sociální dávky ? S jakým nejmenším příjmem má hypotéka smysl ? Tak ať Vám slouží.

article image

Evoluce ES 2019

Plány rozvoje v ES  předem neprozrazujeme. Dokonce před zvědavými konkurenty důkladně tajíme. Život nám však nadělil mimořádný okamžik. Byli jsme oceněni jako jedna z nejlepších českých firem. V hluboké úctě k této situaci. A také jako poděkování za všechna ta blahopřání. Učiním krok neobvyklý, představím rozvojový plán Ekonomek pro rok 2019 a s tím také…pokračování Evoluce ES 2019

article image

Nájmy prudce rostou a ČNB se tomu diví

Když Česká národní banka začala před třemi roky svůj boj proti dostupnosti hypoték hlasitě jsem s touto “filozofií” nesouhlasil. Oslovil jsem poslance a pomohl k jejich rozhodnutí neschválil zákon o ČNB. Guvernér Rusnok se zlobil a od té doby si přes média vyměňujeme své výrazně odlišné názory. Čas je velký přítel pravdy. Tak se pojďme…pokračování Nájmy prudce rostou a ČNB se tomu diví :(

article image

Rozhovor s Vlastimilem Růžičkou

A ještě jeden výborný rozhovor z minulého roku jsem vybral. Tentokrát k mimořádné události, výročí 25 let Mého domu, rozhovor se skvělým Vlastimilem Růžičkou.

article image

Nejčastější překážky stavby

Dnes video s odpovědí na otázku jakých je pět nejčastějších překážek stavby. Brzy se tomuto tématu budu věnovat více do hloubky a napíši obsáhlý Blog se vším co Vás může při stavbě domu potkat. Bude to myslím hodně hutný text. Dnes tedy malá ochutnávka.

article image

Skvělý rozhovor pro E15 s Hanou Filipovou

Zřejmě nejlepší rozhovor v minulém roce se mnou učinila výborná Hana Filipová. A protože rozhovor zaujal také čtenáře E15 dostal se tento do výběru 20 nejlepších rozhovorů roku. A já tento získal pro Vás do svého Blogu.

article image

Jak je to doopravdy s normou pro rok 2020

Od roku 2020 musí všechny nově stavěné domy splnit novou normu, která se skrývá pod nehezkou zkratkou NZEB 2020 a znamená Domy s téměř nulovou spotřebou tepla. (Vyhláška 78/2013) Dnes se podíváme, panice navzdory, co tato norma pro budoucí domy doopravdy znamená. I seriózní média přinášejí strašidelné zprávy o tom, jak s novou normou nepůjde…pokračování Jak je to doopravdy s normou pro rok 2020

article image

Smrt

Původně jsem chtěl dnes psát o něčem naprosto jiném. Psát však budu o smrti. O konci. O ztrátě. Naše práce je hezká a plná tím, že se svými klienty jejich cesty k domům prožíváme. Prožíváme překážky, které se objevují. Prožíváme společně i radost, když překážky zdoláme, či přelstíme. Prožíváme také úsměvy, když je celá příprava...

article image

Zelená a Bílá kniha ES

Tak mne v čase vánočním dostihlo téma naprosto nevánoční. Jsem dotazován, co je Bílá kniha ES a jakou vlastně máme v Ekonomkách filozofii k těm, kteří nedodrželi své závazky. Tedy téma, které bych si k vánočním koledám opravdu nezvolil. Tedy dnes o dvojím přístupu ES k pohledávkám. O Bílé a Zelené knize ES. Řešení pohledávek...

article image

Šestá kniha fejetonů a úvah

Napsat a vydat knihu je pro mne vždy mimořádný životní moment. Vše pracné má svoji speciální  hodnotu.  Schopnost vykročit na chvilku od materiálního světa kolem nás do světa myšlenek a úvah  přináší do života rovnováhu. Abych nakonec snadno zjistil, že myšlenky a znalost jsou nad všechny hmotné statky světa. Hezké Vánoce Vás David Mencl

article image

Podivuhodný rok 2018

Jak popsat rok 2018 a nebýt ufňukánek ? To je oč v tomto Blogu běží. Tak se se mnou pojďte ohlédnout za rokem který byl v mnoha ohledech rokem naprosto podivuhodným. Napsal jsem kdysi fejeton, kde jsem se usmíval nad neustálou nespokojeností mého kamaráda zemědělce s počasím. Usmíval jsem se tomu, jak je jeden...

article image

Nové podmínky hypoték

Hypotéka je klíčový nástroj pro vlastní bydlení. Velké zásahy do hypoték proto vyvolávají nejistotu a mnoho otázek. Na tři velmi časté odpovídám v tomto dílu kavárny ES. Ať Vám odpovědi dobře poslouží. Hezké dny David Mencl        

article image

Celebrita

Michal David dostane vysoké státní vyznamenání. Ocenění pro ty nejlepší z nás. No….. Napsal jsem do své nové knihy fejeton Celebrita, který se myslím k dnešnímu dni tak nějak tématicky hodí. Celebrita Každá země má své vzory a své celebrity. Vzory nutně potřebujeme. Ty nejlepší, nejslavnější napodobujeme. Tací se snažíme být. Země bez...

article image

Jak je to doopravdy s pasivními domy? Aneb mé malé pasivní ach.

Otázky: “Jak je to doopravdy s pasivními domy ? Má pasivní dům ekonomický význam…”  dostávám často. Napsání Blogu o pasivních domech jsem přesto odkládal. Dnes však již nastal čas sebrat veškerou odvahu a otevřeně odpovědět. Před roky jsem napsal Blog Proč nestavíme dřevostavby.   Byl to střízlivě napsaný Blog. Nebyl zlý a vysvětloval moje důvody,…pokračování Jak je to doopravdy s pasivními domy ? Aneb mé malé pasivní ach.

article image

Odpovědi na Vaše otázky - září 2018

Dnes z Portugalska odpovídám na zajímavé otázky: Jak vyřešit vlastní bydlení, když nemám vypořádaný rozvod ? Mám se pustit do stavby, když jsem na vše sama a mám insolvenci ? Posíláte do svých domů kontrolory, kteří kontrolují jak lidé žijí ? Tak ať Vám odpovědi slouží. ???? Váš David Mencl

article image

Jaké jsou aktuální možnosti financování

Brutální zásahy České národní banky přinesly hodně nejistoty. A já tak dostávám mnoho dotazů jaké jsou aktuální možnosti financování ? A jaké výhledy máme do dalších let ? A tedy o tom bude tento Blog.   Trend je nepříznivý Ve věci financování nejde jen o poslední změny, které aktuálně plní stránky novin. Je důležité vnímat…pokračování Jaké jsou aktuální možnosti financování

article image

Klimatizace do moderního domu nepatří

Pojme si tímto Blogem vysvětlit, proč klimatizace do moderního domu v Česku nepatří a proč je vždy prohrou stavitele a architekta. Léto je čas, kdy do práce jezdím  na kole. Nejedu rychle. Mám tak čas vnímat proměňující se krajinu kolem nás. Roční cykly v přírodě. A přirozeně také domy. Ty co jsme postavili v ES…pokračování Klimatizace do moderního domu nepatří